Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lukáš Bárta (2. 2. 1980) se narodil v Ostravě, se kterou je také po celý dosavadní život spjat, a nikam pryč se nejspíš ani nechystá.

Po maturitě na gymnáziu nastoupil pětileté magisterské studium bohemistiky, resp. jednooborové češtiny se žurnalistickým zaměřením na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Absolvoval v roce 2003. Obhájil diplomovou práci na téma Dětská vize Vánoc, stereotypy, konotace, jazyk.

Ihned po ukončení vysokoškolského studia nastoupil jako středoškolský profesor českého jazyka a literatury na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. Na stejné škole, kam v 90. letech po čtyři léta docházel, a kde sám maturoval. V této funkci působí dodnes. Mimo jiné zde rediguje literární časopis BOJLER, který v posledních letech obdržel významná ocenění (zejména v oblasti kreativity) a poskytuje publikační možnosti studentům, pedagogům i absolventům. V elektronické podobě si lze některé ze starších čísel stáhnout z webových stránek Gymnázia Olgy Havlové: http://www.gyohavl.cz

V současné době je Lukáš Bárta také členem, teoretikem a propagátorem tvůrčího seskupení Bezejmenná skupina, jehož členové jsou rovněž bez výjimky propojení s porubským gymnáziem, a kteří se již několik let podílejí na kulturním dění v Ostravě pořádáním autorských večerů či happeningů (www.bezejmenna.wz.cz). Součástí Bezejmenné skupiny je též kapela Klub přátel smíšených lesů, kde Lukáš Bárta působí jako bubeník a textař. V současné době však toto hudební těleso vystupuje na veřejnosti tak sporadicky, že jeho členové každý takový čin označují jako exhumaci. Bárta je rovněž autorem mnoha textů ostravské kapely Komparz, která naopak vystupuje velmi často a její obliba i prestiž rostou každým dnem..

Literární tvorbě se Lukáš Bárta věnuje od počátku svých vysokoškolských studií. Je autorem čtyř básnických sbírek, románu Průvodci, scénáře ke studentskému filmu, písňových i dramatických textů a mnoha dosud nepublikovaných povídek. Od počátku roku 2008 je členem ostravského centra Obce spisovatelů. Jeho verše si lze poslechnout v archivu pořadu Zelené peří, které vysílá Český rozhlas 2 - Praha.

Zajímá se o problematiku inkvizičních procesů a fenomén čarodějnictví obecně, pravidelně jezdí se svými studenty do Velkých Losin. Zpátky přivezl vždy všechny, ačkoli někdy slibuje opak.